Американски палачинки

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

  • Во еден сад измешајте 250гр брашно, 50гр шеќер, 1 ванила и 1 пециво.
  • Во друг сад измешајте 2 јајца, 3 лажици масло, 300мл млеко и 2 лажици рум.
  • Соединете ги смесите и изматете со миксер за да добиете убава, мазна смеса.
  • Сварете фил од 500 мл млеко, 3 лажици шеќер и 2 кесички прашок за пудинг од ванила. Во топол фил додадете 125гр маргарин.
  • Палачинките ги пржам во тефлонска тава со пречник од 15цм, но може и во голема тава само да се запази големината.
  • Кога се готови филувајте по 3 палачинки со приготвениот фил. Декорирајте со сецкани ореви.
  • Може да ги филувате и со чоколаден фил, со нутела, со овошен фил, со мед, со мармалад, зависно од вашиот вкус.

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email