Десерт со Праска во Чаша

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

  • Во 500мл. млеко засладено со 3 лажици шеќер сварете 1 кесичка пудинг од чоколадо.
  • Мешајте додека пудингот се згусне.
  • Во готовиот пудинг додадете 70гр. маргарин и убаво помешајте.
  • Во десертна чаша сипете 2 лажици корн флекс, врз него сипете од пудингот, потоа ставете сечкана праска од компот и врз неа повторно пудинг.
  • Декорирајте со слатка павлака, парчиња праска и десертни вафли.

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email