Капучино топчиња

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

 • 300мл. слатка павлака
 • 2 лажици капучино
 • 2 лажици рум
 • 100гр. рендана млечна чоколада
 • 100гр. рендана бела чоколада
 • 100гр. мелени ореви
 • 100гр. мелени лешници
 • За посипување на топчињата:
 • 100гр. рендана црна чоколада
 • 100гр. рендана бела чоколада
 • 100 гр. мелени ореви

Изматете ја слатката павлака со миксер. Додадете ги останатите состојки и убаво измешајте со лажица. Оставете ја смесата да отстои 15 минути.
Припремете смеса од 100 гр рендана црна чоколада, 100 гр рендана бела чоколада и 100 гр мелени ореви. Од смесата за топчиња вадете со мала лажичка, обликувајте топчиња и поросете ги убаво со мелените ореви со чоколадо.
Оставете ги во фрижидер да се изладат.

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email