Кики Топчиња

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

КИКИ ТОПЧИЊА
Состојки:
250 гр путер од кикирики
150 гр мед
100 гр кокосово масло ( може маргарин или путер).
200 гр овесни снегулки
100 гр кокос
50 гр сецкани ореви
50 гр сецкана чоколада
1 ванила
250 гр путер од кикирики, 150 гр мед и 100 гр кокосово масло ( може маргарин или путер), ги ставаш во тенџере на ниска температура да омекнат. Тргаш од оган и додаваш 200 гр овесни снегулки, 100 гр кокос, 50 гр сецкани ореви, 50 гр сецкана чоколада и 1 ванила.
Ја мешаш убаво смесата и ја оставаш во фрижидер да се излади. Со влажни раце формираш топчиња. Малку да се исушат и ги преливаш со чоколаден прелив и ги наросуваш со кокос.
Чоколаден прелив: 100 гр чоколада и 3 лажици масло ги загреваш на ниска температура додека да се истопи чоколадата и да се изедначи со маслото.
Уживајте! ?

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email