Орео торта

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

 • Подлога
  350гр. орео бисквити
  125гр. маргарин
  2 лажици шеќер во прав
 • Фил
  400мл. кисела павлака
  100гр. шеќер во прав
  300мл. слатка павлака
  200гр. бело чоколадо
 • Декорација
  200мл. слатка павлака
  200мл. црно чоколадо за готвење

Подлога: На 350гр. орео бисквити одвојте го филот. Бисквитите измелете ги, додадете 2 лажици шеќер во прав и 125гр. стопен маргарин. Убаво измешајте и сипете во тавче со обрач (пречник 24цм.), подмачкано со маргарин. Ставете во фрижидер да се олади.

Фил: Изматете 400мл. киела павлака, 100гр. шеќер во прав и филот од орео бисквитите. Изматете посебно 300мл. слатка павлака. На тивок оган истопете 200гр. бело чоколадо.
Соединете ги сите состојки и сипете ги врз подлогата. Ставете во фрижидер.

Декорација: На тивок оган стопете 200мл. слатка павлака и 200гр. црна чоколада за готвење. Ставете ги во фрижидер да се се изладат убаво. Изладени изматете ги со миксер. Сипете во обична ќеса, отсечете го врвот на ќесата и нанесете го филот врз целата торта. Декорирајте со орео бисквити.

Оладете убаво во фрижидер и уживајте!

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email