Пастрмка од рерна

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

За полнење на пастрмките спремете фил од магданос, лук и бадеми (печени). Сето ова исецкајте го, додадете маслиново масло и измешајте.
Пастрмките (убаво исчистени и измиени) посолете ги внатре и однадвор. Наполнете ги со филот и со кришка лимон. На хартија за печење попрскајте малку масло и положете ги пастрмките на по 2 кришки лимон. Ставете одозгора од филот, а остатокот помеѓу нив. Врз пастрмките ставете парче лимон и напрскајте ги со малку масло. Печете во загреана рерна на 200 степени од 30 до 40 минути зависно од големината на пастрмката.

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email