Рококо Штангли

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

▶ Тесто: 5 јајца и 4 жолтки матете ги со 9 лажици шеќер. Кога е убаво изматено додадете 7 лажици мелени ореви и 4 лажици брашно.
Смесата сипете ја во тавче со димензија 38х27 цм, обложено со хартија за печење. Печете во загреана рерна на 180 степени 15 минути и на 150 степени уште 5 минути.

Испечено и изладено исечете го на половина.

▶ Фил: 4 белки и 270 гр шеќер во прав ставете ги на пареа и мешајте додека да се истопи шеќерот и да се загрее смесата (околу 5 минути). Тргнете ги од пареа и матете со миксер 10 минути.

Изматете 250 гр маргарин и во него додадете ги изматените белки и 200 гр мелени ореви.

Ставете ја едната половина од тестото, намачкајте 1/2 од филот, втората половина од тестото, намачкајте 1/2 од филот и одозгора посипете со мелени ореви.

Ставете да се излади во фрижидер и сечете штангли.

По истиот рецепт можете и торта да си направите, испечете 2 теста, дуплирајте го филот и бидете сигурни дека сите ќе се воодушевени.

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email