Солени Топчиња – Идеално мезе со Пиво

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

  • 250ml кисело млеко, 1 прашок за пециво, 2 јајца, 150gr ситно сирење, 1 лажичка сол, 50ml масло, 650gr брашно (+/-) и парче маргарин.
  • Подготовка
    1. Прашокот за пециво се додава во киселото млеко за да се активира
    2. Во брачното се сипува готовото кисело млеко со прашок за пециво, и сите останати состојки освен маргаринот.
    3. Го месиме тестото. Од готовото тесто се прават топчиња кои се редат во тепсија обложена со хартија за печење. Секое топче го притискаме на средината со прст и ставаме парче маргарин. Рерната ја загреваме на 180 степени и веднаш ги печеме топчињата најмалку 20 минути, или додека не добијат убава златна боја.

Овој рецепт е нашиот идеален избор за мезе со пиво! 🙂

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email