Солени ванилици

СОСТОЈКИ И ПОДГОТОВКА

Тесто: Во сад за месење сипете 250гр брашно, 100гр рендано сирење, 150гр маргарин, 100гр мелени печени бадеми, 2 лажици кисела павлака, 1/2 лажичка сол и 1/2 пециво. Замесете тесто и замотано во ќеса ставете го во фрижидер 30 минути.
Расукајте кора со дебелина 5мм и со мала чашка за ракија сечете кругови кои ги редите на тепсија (не треба да е подмачкана затоа што тестото е масно). Печете во загреана рерна на 200 степени 15 минути. Првпат кога ќе печете внимавајте затоа што не секоја рерна исто пече, може и ќе треба помалку затоа што се мали и тенки.

Фил: Измешајте 100гр маргарин, 100гр рендано сирење и 100гр крем сирење. Додадете сол и бибер по вкус.
Составете со филот по две ванилици. Кога ќе ги споите сите во остатокот од филот додадете малку кечап или ајвар. Со оваа смеса намачкајте ги горните теста и нанесете рендано сирење.

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

СПОДЕЛЕТЕ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email